Letmý pohľad na najstaršiu mapu sveta 

Najstaršia mapa sveta je najlepším a najjednoduchším spôsobom, ako zmapovať vývoj ľudstva počas mnohých storočí zaujímavej histórie.

Ľudia vytvárajú mapy už nespočetné tisíce rokov. Tieto nástroje patria medzi najstaršie spôsoby komunikácie, ktoré ľudstvo kedy používalo, a dokonca predchádzali písanému jazyku. Z máp vytvorených v dávnejších dobách sa však zachovalo len niekoľko. 

Dobrou správou je, že niektoré z nich existujú dodnes, vrátane príkladov nakreslených z rôznych miest a období. Tieto staroveké mapy umožňujú ľuďom nahliadnuť do rozmanitých a fascinujúcich spôsobov, akými dávni predkovia určovali svoje miesta na svete

Tieto mapy, ktoré v priebehu rokov prešli vývojom a zdokonaľovaním, ukazujú neustále sa meniace myšlienky a názory ľudskej rasy, pričom niektoré z nich dokonca slúžia ako skvelé ukazovatele civilizácií a kultúr. 

Anaximandrov svet 

Anaximander, grécky filozof z Míle, sledoval cieľ zmapovať celý svet. Hoci sa jeho pôvodné dielo už stratilo v histórii, viacerí vedci sa ho pokúsili zrekonštruovať pomocou opisov od historika Herodota. 

Išlo o kruhový a plochý útvar podobný disku, ktorý obklopoval oceán. Jeho stred vypĺňali tri pevninské celky – Ázia, Európa a Líbya, pričom ich oddeľovali Čierne a Stredozemné more a rieka Níl. 

Filozof je často označovaný za jedného zo zakladateľov geografie spolu so svojím kolegom Hekatéom z Míle, ktorý mapu ešte viac rozšíril o ďalšie detaily.

Hecataeus opravil Anaximandrovu mapu, ktorú videl ako disk obklopený Oceanusom. Bol gréckym geografom a výskumníkom, dizajnérom jednej z najstarších máp sveta a autorom chronologickej knihy.

Austrálske piesne (songlines)

Viaceré prehistorické kultúry vytvorili menej konvenčné druhy máp. Domorodí obyvatelia Austrálie vnímali svoj svet v tzv. Songlines (piesňach). Ide o ústne mapy, ktoré vychádzali z posvätných prvkov krajiny. 

Na začiatku tieto mapy zaznamenávajú tradičné presvedčenia týkajúce sa času snov, čo je mytologické obdobie, počas ktorého svet, ktorý ľudia vidia a v ktorom teraz žijú, formovali predkovia rôznych živých tvorov. 

Songliny však zahŕňajú aj niektoré rozpoznateľné objekty a miesta, vďaka čomu sú užitočné aj na navigačné účely. V mapovaní večných vzorov sa skrývalo viac než len súbor duchovných presvedčení. Bol to aj praktický spôsob, ktorý pomáhal pri prežití domorodých kmeňov. 

Ptolemaiova Geografia

Ptolemaiova geografia je nepochybne najvplyvnejšou najstaršou mapou sveta. Obzvlášť rozsiahla Geografia Klaudia Ptolemaia, ktorá bola dokončená v roku 150 n. l., definovala koncepciu tvorby máp v nasledujúcich dvoch tisícročiach. 

Samotná mapa nemala štandardný formát, namiesto toho to bola kniha s ôsmimi zväzkami, ktorá tvrdila, že opisuje celý známy svet na základe matematických princípov doplnených o zemepisné súradnice zemepisnej šírky a dĺžky pre rôzne miesta. 

Geografia sa mohla pochváliť neuveriteľnými 8 000 názvami miest, ktoré zahŕňali aj také vzdialené regióny ako Čína a Island. Originály sú však už dávno preč. Podobne najstaršia známa verzia pochádza z Byzancie z 13. storočia, kde učenci obnovili mapu, ktorá čoskoro bude informovať a dominovať snahám v kartografii na mnoho nasledujúcich storočí v budúcnosti. 

Ptolemaiova geografia je nepochybne najvplyvnejšia najstaršia mapa sveta, v latinčine známa ako Geographia a Cosmographia, vestník, atlas a kartografický traktát.

Bedolinský petroglyph 

Obyvatelia severného Talianska žijúci v horách nakreslili mapu Bedolina do ľadovcom vyleštenej žuly v údolí Valcamonica, kde sa nachádza jedna z najkrajších zbierok skalného umenia na svete. 

Petroglyf s rozmermi 8 krát 14 metrov patrí medzi stovky tisíc ďalších, ktoré boli pravdepodobne vytvorené v prvom tisícročí pred naším letopočtom. Početné abstraktné symboly majú okrem iného znázorňovať cesty, polia a budovy. 

Vedci sa však nezhodli na tom, či táto najstaršia mapa sveta mala zobrazovať skutočnú geografickú oblasť, alebo bola len symbolickým vyjadrením, ktoré zobrazovalo vzťah medzi prostredím a tvorcami, napr. 

Imago Mundi 

Imago Mundi je prvým známym pokusom o zobrazenie celej Zeme. Predpokladá sa, že táto babylonská mapa sveta pochádza už z roku 600 pred n. l. Samotné mesto Babylon je zobrazené ako veľký obdĺžnik, ktorý je pretnutý ešte jedným obdĺžnikom, ktorý predstavuje rieku Eufrat. 

Blízke okolie je tiež posiate niekoľkými susednými mestami a všetky sú obklopené prstencom označeným ako Slané more. Za kruhovou vodnou cestou sa nachádza osem ostrovov, o ktorých sa predpokladá, že ich obývajú legendárne bytosti.  

Petroglyf Bedolina je známy pre Map Rock, hoci vedci nesúhlasia s tým, či táto najstaršia mapa sveta predstavuje skutočnú oblasť geografie.

Imago Mundi, ktorú niektorí ľudia považujú za najstaršiu mapu sveta, je len jednou z mnohých máp, ktoré sú zapísané na hlinených tabuľkách v Mezopotámii. Zdá sa však, že je odlišná svojím rozsahom. Mnohé hlinené mapy z dávnych čias sú veľkoplošnými zobrazeniami menších oblastí, ktoré zobrazujú polia, zavlažovanie a pravdepodobne aj vlastníctvo. 

Aj tie sú pomerne presné. Na druhej strane relatívna poloha a veľkosť väčšiny prvkov, ktoré sa nachádzajú na mape sveta, sa zdá byť neuveriteľná. Zdá sa však, že poslúžila len dobre, ak vezmeme do úvahy, že jej účelom je len mytologizácia, a nie riešenie sporov o pôdu. 

Peutingerova tabuľa

Peutingerova tabuľa sa často označuje za praotca všetkých máp, ktorý sa tiahne 22 stôp, aby vytvoril priestor pre každú jednu dopravnú tepnu starovekej Rímskej ríše. Dnes existujúca verzia je už len replikou originálu z 13. storočia a niektorí vedci sa tiež domnievajú, že vznikla v prvom storočí pred naším letopočtom na príkaz rímskeho generála Marka Agrippu. 

Tá siaha až na západ do Španielska a Británie a na východ do Indie. Načrtáva tiež približne 50 000 míľ kameňom dláždenej diaľnice. Hoci táto mapa nebola nakreslená v mierke, uvádza aj kilometre medzi mestami a poskytuje cestujúcim významné orientačné body, ktoré môžu sledovať. 

Na záver

Najstaršia mapa sveta je najlepším spôsobom, ako nahliadnuť do spôsobu života, viery, kultúr a tradícií dávnej minulosti. 

Príspevky z rovnakej kategórie:

Back to top