Ako si vybrať ten správny motorový olej

Výrobca často navrhuje 2 alebo viac viskozít motorových olejov pre motory na základe niektorých faktorov, ako je teplota. Dôvod je ten, že motory často vyžadujú odlišnú viskozitu na základe prevádzkových podmienok. Vedieť, ako vedci vidia viskozitu, pomôže majiteľom určiť perfektný olej pre motor.

Viskozita je odpor tekutiny voči toku. Vo svete motorového oleja je viskozita uvedená v predchádzajúcom čísle. W v podstate hodnotí prietok oleja na 0 stupňov Fahrenheita a znamená zimu. Čím nižšie je číslo, tým menej za studena zahusťuje. Viskozitný motorový olej 5W-30 za studena zahušťuje menej. V chladnejšom podnebí je motorový olej silnejší z dôvodu nízkej teploty, ktorá by ťažila z viskozity 0 až 5 W. Ak neviete, ktorá miera viskozity je pre vás ideálna, prečítajte si používateľskú príručku k svojmu vozidlu.

Motorových olejov

Akonáhle ste určili správnu viskozitu, teraz je najlepší čas na nákup správneho typu motorového oleja. Väčšina dochádzajúcich by sa riadila 3000 míľovým a trojmesačným pravidlom.

Výmena oleja často znamená, že niektoré druhy oleja majú menšiu tendenciu ako konvenčné. Niekoľko automobilových spoločností však vo svojich autách odporúča syntetický olej. Zlatým pravidlom nie je prepínať medzi typmi. Ak vaše vozidlo naštartovalo konvenčným olejom, musíte sa tým držať. Ak sa používa syntetický, buďte opatrní pri prechode na tradičné.

Plne syntetický olej 

Takéto oleje sú ideálne pre high-tech motory. Ak takéto oleje vyhovujú prísnym špeciálnym testom, znamená to, že majú dlhodobý a vynikajúci výkon vo všetkých kritických oblastiach, od ochrany pred teplotou motora po index viskozity.

Kým plne syntetický olej je vynikajúci, je asi 3-krát drahší ako konvenčný olej a nie je potrebný pre väčšinu motorov.

Špičkový konvenčný olej 

Je to štandardný nový motorový olej pre väčšinu popredných značiek má najvyššiu úroveň služieb.

Motorových olejov

Väčšina z nich je dostupná v bežných viskozitách. Výrobcovia automobilov zvyčajne špecifikujú olej 5W-30 alebo 5W-20, aj keď iní potrebujú 10W-30. Takéto hodnotenie sa týka ľahkého úžitkového vozidla na ceste.

 Konvenčný olej 

Je to ropa používaná najviac vo veľkoobchodoch a najlacnejšia v obchode s automobilmi. Mnohé dodržiavajú štandardy SAE a API, ale poskytujú len málo prekážok v balíku aditív. Je to dobrý olej pre majiteľov, ktorí často vymieňajú motorový olej a majú nízko míľové motory.

Vysokovýkonný olej 

Šesťdesiat percent automobilov na ceste má približne 75 000 kilometrov na počítadle kilometrov. Ropné rafinérie, ako aj laboratóriá vyvinuli olej vysoko najazdených kilometrov. Do oleja sa pridá kondicionér tesnenia, aby sa zvýšila a rozšírila flexibilita vnútorného tesnenia motora. Kondicionéry môžu mať úžitok z niekoľkých motorov a presných.

Syntetický olej 

Jedná sa o prémiový konvenčný olej s dávkou syntetického oleja. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali lepšiu ochranu počas ťažších motorov a boli spojené s vysokou teplotou motora. Takéto oleje sú známe u vozidiel SUV a pick-up, pretože ponúkajú lepšiu ochranu, ale stoja iba o zlomok viac ako prémiový konvenčný olej.

Potrebujete gumovým rohožiam pre batožinový? Potom kliknite na odkaz a prečítajte si článok na túto tému.

Príspevky z rovnakej kategórie:

Back to top