Ako si vybrať najlepšiu autobatériu

Autobaterie sú v podstate elektrické skladovacie jednotky, ktoré premieňajú chemickú na elektrickú energiu. Základy fungovania automobilových batérií sa za posledné desaťročia veľmi nezmenili. Tieto batérie sú olovné. Elektrolyt alebo kyselina reaguje s olovnými doskami v batérii, aby sa vytvorila elektrina.

Ona tiež vyžaduje viac energie, aby sa obrátil obrovský motor ako malý, takže batéria musí byť primerane hodnotená a veľkosti zodpovedajúco dimenzovaná. V týchto dňoch majú vozidlá náročnejšie elektrické záťaže z mnohých doplnkov, počítačov a modulov a vyžadovali by batérie s dostatočným výkonom, aby systémy fungovali správne. Prepracovanie autobatérie inštaláciou niečoho, čo je príliš malé na to, aby spĺňalo energetické požiadavky vozidla, môže spôsobiť predčasné zlyhanie elektrolytovej reakcie.

Nižšie sú uvedené niektoré z faktorov, ktoré by ste mali vziať do úvahy, aby ste si vybrali tú najlepšiu batériu:

Veľkosť

Vzťahuje sa na dĺžku, výšku a šírku batérie. Dodáva sa v rôznych veľkostiach, aby sa zmestili do zásobníka batérií väčšiny automobilov. Je dôležité, aby sa batérie bezpečne a pevne prilepili. Vždy sa riaďte návodom na obsluhu vášho výrobcu. Môžete sa tiež obrátiť na referenčné príručky, ktorými maloobchodníci s batériami informujú o vhodnej veľkosti batérie vášho vozidla. Nákup nesprávne dimenzovaných batérií by bol len plytvaním peniazmi a mohol by spôsobiť ďalšie škody na vozidle.

Značka

Vzťahuje sa na ochrannú známku poskytnutú konkrétnemu produktu. Niekedy je to rovnaké s menom výrobcu. Nákup značkovej batérie  uvedenéj v užívateľskej príručke je skvelý spôsob. Ak je však určitá značka veľmi drahá a chcete robiť znižovanie nákladov, dodržiavajte požiadavky na špecifikácie uvedené v používateľskej príručke. Nikdy byť v pokušení kúpiť najlacnejšie značky, pretože by sa mohlo obrátiť ako najnákladnejšie batérie aké ste kedy kúpili. Lacné batérie môžu byť tiež naložené s chybami a môžu mať zlý výkon.  Častá výmena batérií znamená opakovanú inštaláciu, ktorá úplne nasaje peniaze, ktoré ste pôvodne uložili, ak zvážite lacné autobatérie.

Rezervná kapacita

Vzťahuje sa na výkon batérie. Je to množstvo minút ktoré batéria môže minúť pri minimálnom napäti ktoré je potrebné na prevádzku automobilov, ak zlyhá remeň ventilátora alebo alternátor vozidla. S dobrým hodnotením rezervnej kapacity môže vaše auto bežať na batériu samostatne, ak alternátor prestane pracovať. Hodnotenie RC batérie je uvedené v minútach. Nemusíte nájsť hodnotenie RC na batérii z dôvodu, že nie je zvyčajne uvedené na štítku. Ak je to možné, skontrolujte literatúru o produkte alebo sa môžete opýtať asistenta obchodu. Stačí si vybrať tú, ktorá má dlhú prevádzkovú dobu rezervnej kapacity.

 Vek

Vek batérie vám poskytne predstavu o tom, ako dlho musí fungovať. Batérie sa považujú za čerstvé, keď sú mladšie ako šesť mesiacov. Vyhľadajte dátum výroby. Väčšina kódov dátumu bola vyrazená na štítku alebo puzdre batérie.

CCA alebo studené štartovacie zosilňovače

Meria schopnosť batérie štartovať vozidlo aj pri extrémne chladnom počasí.  Počas mrazuvzdornosti by bolo ťažké štartovať s autom, pretože motorový olej auta zhustne a chemické reakcie sa spomalia. Vyberte batériu s vysokou CCA, pretože je oveľa lepšia, najmä pre vozidlá jazdené v chladnom počasí.

Prečítajte si článok s názvom “Ako si vybrať ten správny motorový olej“.  

Príspevky z rovnakej kategórie:

Back to top