Kedy je najlepšie užívať vitamín D?

Vedeli ste, že väčšina dnešnej populácie trpí nedostatkom vitamínu D? Vedeli ste tiež, že nízke hladiny tohto vitamínu môžu spôsobiť nespavosť a iné formy porúch spánku? Neznie to dobre, že?

Ak nemáte vždy dostatok slnečného žiarenia denne, užívanie doplnku vitamínu D je najjednoduchší spôsob, ako zvýšiť svoju súčasnú hladinu. Existuje však veľa nuáns, pokiaľ ide o užívanie tohto vitamínu a množstvo, ktoré by ste mali užívať.

Spánok a vitamín D.

Viac ako polovica populácie na svete trpí nedostatkom vitamínov D. To je problém, pretože vaše telo využíva tento vitamín takmer pre všetky systémy v tele, od podpory imunity po udržanie lepšieho zdravia kostí. Nízka hladina vitamínu D má priamy vzťah k kvalite a množstvu vášho spánku.

Vitamínu D a kvalita spánku
Vitamínu D a kvalita spánku idú ruka v ruke

Výskum ukázal, že existujú receptory tohto vitamínu, ktoré sa nachádzajú v špecifických oblastiach mozgu zodpovedných za reguláciu spánku. Bolo tiež zistené, že nízke hladiny tohto vitamínu súvisia so zlou kvalitou spánku. Tí, ktorí užívali vitamín D, boli schopní zaznamenať pozoruhodné zlepšenie ich neurologických príznakov a spánku.

Ďalšia štúdia skúmala kvalitu spánku a hladinu vitamínov D. Merali časy a frekvenciu prebudení, celkovú dobu spánku a účinnosť spánku, ktoré merajú čas strávený spánkom a čas strávený v posteli. Táto štúdia zistila, že nízka hladina vitamínu D má niečo spoločné so spánkom menej ako päť hodín za noc a zlou kvalitou spánku. Nízke hladiny tiež súviseli s nižšími skóre účinnosti spánku.

Toto je len rýchly pohľad na rolu, ktorú vitamín D zohráva v spánku človeka. Jedna ďalšie štúdie o kvalite spánku a vitamínu D u pacientov podstupujúcich hemodialýzu naznačuje, že vitamín môže ovplyvňovať zavreté oko prostredníctvom svojej interakcie s časťami mozgu, o ktorých sa predpokladá, že regulujú spánok. Vitamín tiež hrá rozhodujúcu úlohu pri podpore imunitného systému, zatiaľ čo zvládanie zápalu môže podporovať aj lepšiu kvalitu spánku.

Okrem množstva je tiež dôležité venovať pozornosť času, kedy užívate tento konkrétny vitamín. 

Kúpanie v termálnej vode má množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. Aké sú, si môžete prečítať v článku s názvomHlavné dôvody na pobyt v kúpeľných hoteloch v Slovinsku“.

Kedy by ste mali brať vitamín D pre lepší spánok?

Prvé štúdie naznačujú, že vitamín D je nepriamo úmerný spánkovému hormónu melatonínu. Znamená to, že zvýšenie hladiny vitamínu D môže pomôcť potlačiť hladinu melatonínu. Dáva teda zmysel, že užívanie tohto vitamínu v noci môže viesť k narušeniu spánku.

Video: Nemôžete spať? Vitamín D a výživa na opravu spánkových spínačov Dr. Stasha Gominak

Bolo by lepšie vziať si ho ráno a užiť si skvelý spánok v noci. Je tiež dôležité venovať pozornosť tomu, čo cítite, zakaždým, keď vykonáte malé zmeny. Ak sa rozhodnete užívať vitamín pred spaním, venujte pozornosť tomu, čo cítite nasledujúci deň.

Ďalšou výhodou užívanie vitamínu D počas rána je, že ide o vitamín rozpustný v tukoch. To znamená, že sa najlepšie vstrebáva, ak to užívate s jedlom. Vychutnajte si šálku svoje obľúbené kávy alebo si ju dajte s výdatnými raňajkami.

Uistite sa, že užívate vitamín D v správny čas, aby ste využili jeho výhody naplno!

Príspevky z rovnakej kategórie:

Back to top