Rozmýšľali ste sa niekedy nad tým, kto ako prvý prišiel s myšlienkou použiť pre módu, vlasy inej osoby a pripevniť si ich na svoje vlasy? V dnešnej dobe sa príčesok stal dôležitou súčasťou módnej kultúry aj skvelé vzhľadu. Príčesok nezmení iba vizáž človeka, ale môže tiež spôsobiť, že sa bude cítiť sebaistejšie svojim vzhľadom, čiže prejavom, alebo v tomto prípade so svojim účesom. Hlavná otázka však teraz znie, kedy sa začala história príčeskov?
Obhliadnutie sa za históriou príčeskov
Stará múdrosť znie, história sa vždy opakuje. A práve, v určitom slova zmysle to môže byť pravda. Pred viac než 2 000 rokmi v skutočnosti ženy rovnako, ako dnešné ženy považujú štýl za nemenej dôležitú súčasť života. V tej dobe bolo ochlpenie na tele nemysliteľná vec. Čo sa však týka vlasov, dlhšie znamenali oveľa lepšie.

Keď si spomeniete na ikonickú vládkyňu Egypta Kleopatru, prvá vec, ktorú si predstavíte, je jej slávny účes celý t lesklých čiernych príčeskov, zlatých nití a krásne pozapletaných. Áno, prečítali ste si tuto vedomosť správne. Kleopatra bola tiež veľkou fanúšičkou príčeskov.
Štýl tzv. Kleopatrin bol veľmi výstredný, no neustále dodnes reprezentuje krásu; tento štýl vychádzal z módy, od účesu po ramena podporovaného spoločnosťou Posh Spice v neskoršej časti 90. rokov po výraznejší účes Jessie J a lesklý účes Katy Perry so strapcami.
I keď v histórii vlasov uplynulo viac než 2 000 rokov, lesklé a objemne vlasy zostávajú dokonalým obrazom vrcholu populárnosti celebrít a dokonalosti. Hlavný rozdiel je v tom, že každý môže mať teraz prístup k príčesku špičkovej kvality. V skutočnosti však trvalo pomerne dlhý čas, kým sa tento trend dostal z vysokej spoločnosti, vládnucich panovníkov k bežným ľuďom.
Príčesky v 16. storočí
Každý vie, že kráľovná Alžbeta I. milovala parochne a príčesky veľkého objemu do výšky. V skutočnosti sa verilo, že šatník kráľovnej obsahuje viac ako 80 kusov.

Keďže bola vôbec prvou vládnucou kráľovnou Anglicka, mala ľahký prístup ku všetkým najnovším módam aj k najdrahším materiálom. Mala nespochybniteľný vplyv na módne trendy storočia. Počas alžbetínskeho Anglicka sa sortiment príčeskov či parochní rázne menil, ale boli dostupné len pre aristokraciu a dvoranov.
Príčesky v 17. storočí
S príchodom polovice 16. storočia, pozornosť mužov sa začala dostávať taktiež k šialenstvu okolo používaní vlasových rozšírení. Francúzsky kráľ Ľudovít XIII. Bol prvým vysoko postaveným mužom, ktorý pomocou parochne na zákazku zakryl svoju plešivosť.
Parochne sa čoskoro stali symbolom postavenia bohatých mužov i žien, na jeho vzor. Vlasy v tomto období boli zdobené korálkami a perlami, pokiaľ išlo o luxusné udalosti. Vtedy bolo lepšie, keď boli ozdoby prepracovanejšie.
Príčesky v rokoch 1900
Príčesky si dokázali udržať svoju popularitu medzi vyššími vrstvami až do prvých rokov 20. storočia. To bolo obdobie, kedy popularita sponiek a klobúkov dávala ženám zo všetkých oblastí života dokonalú príležitosť dostať sa k a vyskúšať si parochne vôbec po prvýkrát. Parochne a klobúky tej doby boli vyrobené tak, aby sa zapojili do vlastných vlasov tak, aby vytvorili objem a zdvihli vlnky, aby dosiahli ilúziu dokonalých vlasov.
Snaživé ženy sa však rozhodli urobiť o krok viac, tým že, začali so zbieraním zatúlaných vláskov z hrebeňov a ich následným použitím na vytvorenie zložitých účesov alebo dokonca na zvýšenie objemu podprsenky. Takto vznikla história príčeskov za použitia ľudských vlasov.
Príčesky v rokoch 1960
Počas jasajúcich šesťdesiatych rokov sa na bežnom trhu obájili príčesky na pripnutie a príčesky nalepovacie. Vlasy hrali v 60. rokoch nesmierne dôležitú úlohu, ako to vidno napríklad u Brigitte Bardot či Jackie Kennedy. Vďaka takémuto ikonickému vzhľadu vstúpili na High Street príčesky a zaviedli koncept používania vlasového príslušenstva ako súčasť dennej rutiny.
Nenechajte si ujsť ani nasledujúci článok: Ako si kúpiť kórejskú kozmetiku lacnejšie
Príčesky v rokoch 1980
Príchodom 80. rokov sa príčesky stali bežnou súčasťou života mnohých ľudí. Objavilo sa mnoho štýlov a taktiež možností ako afro-karibské úpravy vlasov, ktoré zahŕňajú známe dredy. Veľké objemne vlasy si opäť získali popularitu vďaka televíznym programom ako Dynasty a rockerom na štadiónoch ako bol slávny Def Leppard. Celebrity z 80-tých rokov nikdy nevyšli z ich domu bez toho aniž by sa ubezpečili, že ich hlava je zalepená lakom na vlasy a syntetickými príčeskami.
Príčesky v rokoch 1990 a 2000
Sponky do vlasov sa stali hitom 90-tých rokov. Odvetvie príčeskov bolo v tomto okamihu už pevne rozbehnuté tak veľmi, že pre dámy a pánov už bolo k dispozícii nekonečné množstvo možností, nech už majú akýkoľvek typ vlasov, farbu vlasov a množstvo peňazí. Od vlnitých vláskov Rapunzel, ktoré padajú až po pás, až po neónové pruhy, ktoré sú ideálne na párty a nočné vychádzky, nechýbali žiadne možnosti príčeskov. Syntetické vlasy však väčšinou dominovali na trhu typu, ktorý sa stal známkou oddelených vĺn, nevkusných farieb vo vlasoch, vďaka ktorým vlasy pôsobili lacno a falošne.
Príčesky dnešnej doby
Vynikajúcou správou je, že trh dnešnej doby dokáže dosiahnuť dokonalú rovnováhu medzi prijateľnými cenami a luxusnými a skutočne vyzerajúcimi príčeskami. Najnovší vývoj vo svete príčeskov umožnil tzv. panenské príčesky. Tieto pramienky vlasov neboli ošetrené ani zafarbené a sú dokonca v lepšom stave ako prirodzené vlasy ženy. K dispozícii sú aj tipy na starostlivosť o vlasy, špeciálne určené na starostlivosť o vlasy a ich predlžovanie. Vysokokvalifikovaní kaderníci vytvorili najkomplexnejšie rady.
Je veľmi zaujímavé dozvedieť sa o ceste, ktorú ušli príčesky až k tomu, čím sú dnes. Rovnako ako čokoľvek iné, aj tieto kúsky prešli revolúciou a ich bohatá história je dôkazom toho, že tiež prešli zdĺhavým procesom zmien a vylepšení.